Bendra informacija
    Diagnostika
    Gydymas
    Varia
 
 
 
Odos navikai: bendra informacija

Odos navikai skirstomi į gerybinius ir piktybinius  Piktybiniai odos navikai, arba odos vėžys, skiriamas į tris ligas: bazaliomą, plokščialąstelinį vėžį ir melanomą. Tai dažniausi žmogaus onkologiniai susirgimai. Sergamumas odos vėžiu pastaruoju metu sparčiai didėja visame pasaulyje. Literatūroje gausu nuorodų apie pasaulinę odos vėžio epidemiją –  pernai vien JAV, visomis odos vėžio formomis užregistruota daugiau kaip 1,3 milijono naujų susirgimų – šaliai, turinčiai 310 mln. gyventojų, tai ženklus skaičius. Ankstyva odos vėžio  diagnostika ir gydymas tampa vienomis iš aktualiausių onkologijos ir dermatologijos problemų, kadangi ankstyvose stadijose pavyksta išgydyti daugiau kaip 97% pacientų. Remiantis Lietuvos vėžio registro duomenimis, galima tvirtinti,  jog vyrų ir moterų odos vėžys, piktybinių navikų  struktūroje, yra gausiausia onkologinių susirgimų lokalizacija, tokia tendencija stebima ir pasauliniu mąstu (Lentelė 1).

Vyrų ir moterų sergamumas dažniausiomis vėžio formomis pateikiamas Lentelėje 1 (2001 / 2009 m. ), šios tendencijos nekinta daugelį metų. Vyrų ir moterų sergamumo odos vėžiu rodikliai yra antroje vietoje (atatinkamai po krūties ir prostatos vėžio), tačiau vertinant suminius sergamumo odos vėžiu rodiklius, jis yra pirmoje vietoje.

Lentelė 1

Moterys Vyrai

Lokalizacija

Absol.sk.

Lokalizacija

Absol.sk.

Krūtis

1299/1503

Plaučiai

1324/1189

Oda

1059/1394

Prostata

1007/3219

Gimda

 537/560

Oda

 640/2272

Gimdos kaklelis

 484/448

Skrandis

 577/775

Kiaušidės

454/ 425

Šlapimo pūslė

 385/369

 

Sergamumo odos piktybiniais navikais Lietuvoje dinamika (1978 - 2009 m.) pateikiama Paveiksle 1.

Paveikslas 1

 

Sergamumas odos piktybiniais navikais Lietuvoje  (1978 - 2009 m. m.)
Sergamumo odos piktybiniais navikais Lietuvoje dinamika (1978 - 2009 m. m.) pateikiama Paveiksle 1

Nemelanominis odos vėžys = bazaliomos + plokščialąstelinis odos vėžys

 

Sergamumo melanoma duomenys Lietuvoje (1978 - 2009 m. m. ) pateikti Paveiksle 2.

Paveikslas 2

Sergamumas melanoma Lietuvoje ( vyrai / moterys, 1978 - 2009 m. m.)
Sergamumo melanoma dinamika Lietuvoje ( vyrų ir moterų palyginamieji duomenys) pateikti Paveiksle 2

Daugiau epidemiologinės informacijos apie piktybinius odos navikus ir melanomą (sergamumo dinamiką) galite surasti Lietuvos vėžio registro skelbtuose duomenyse. Pažymėtina, jog registro skelbiamuose duomenyse "Oda" reiškia nemelanominio odos vėžio (bazaliomų ir plokščialąstelinio vėžio) rodiklius.

 

Pastaraisiais metais  pasaulyje ir Lietuvoje  stebima kita nerimą kelianti tendencija – kasmetiniu sergamumo prieaugiu melanoma ženkliai lenkia kitų lokalizacijų navikus. Nuo 1983 iki 1992 metų  moterų sergamumas piktybiniais navikais didėjo 0,7%, o vyrų 1,7% kasmet. Dažniausios lokalizacijos vyrams – plaučių, o moterims – krūties vėžio, kasmetiniai didėjimo tempai  buvo atitinkamai 2,3% ir 1,2%. Melanomos, tiek vyrų, tiek ir moterų, kasmetinis sergamumo prieaugis siekė 6%. Lietuvoje moterys melanoma serga du kartus dažniau nei vyrai, o sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius,  išaugo bemaž tris kartus.

 

Odos vėžio galima išvengti – manoma, jog 90% susirgimų sukelia „nematoma saulė“ – ultravioletiniai saulės spinduliai (UV), lengviau prasiskverbiantys pro žmogaus veiklos apardytą ozono sluoksnį atmosferoje. Todėl odos vėžio profilaktikai ypač svarbi yra apsauga nuo UVA, UVB spindulių ir reguliarios specialistų konsultacijos bei išsamus odos apžiūrėjimas: 20-40 metų žmonėms jų pakanka kartą per 3 metus, o vyresniems kaip 40–ies metų – kasmet.

 

Piktybiniais odos navikais gali sirgti visos etninės grupės, tačiau didžiausia rizika susirgti pasižymi I ir II odos tipo žmonės (Lentelė 2). Rizika gali padidėti  kartais nuo iš pirmo žvilgsnio nereikšmingais atrodančių faktorių: kumuliacinės UV dozės, apgamų skaičiaus, genetinių faktorių, pomėgio atostogauti saulėtose šalyse  ir kt.

 

Savo individualią riziką susirgti  piktybiniais odos navikais, galite pasitikrinti  skaičiuoklėmis, esančiomis šio tinklalapio skyriuje "Susirgimų rizika". Skaičiuoklės veikia Microsoft Explorer naršyklėje.

Lentelė 2. Odos tipai (p. T. Fitzpatrick, 1985)

Odos tipas

Apibūdinimas

Reakcija į UV

I

Oda labai balta, strazdanota,  Plaukai šviesūs, rausvi. Akys – mėlynos, rudos

Oda visada nudega (parausta), bet neįdega (neparuduoja). Lengvai lupasi

II

Oda balta. Plaukai šviesūs, rausvi, rudi. Akys – mėlynos, šviesiai rudos, rudos

Oda nudega (parausta), nedaug (minimaliai) įdega (paruduoja). Lengvai lupasi

III

Kaukaziečio tipas

Nudega vidutiniškai, įdega palaipsniui

IV

Oda balta, gelsva, šviesiai ruda. Plaukai tamsiai rudi. Akys tamsiai rudos

Nudega minimaliai, įdega lengvai, oda patamsėja nedelsiant

V

Rudaodžiai, kilę iš Azijos ar Indijos

Retai nudega,visada intensyviai įdega

VI

Juodaodžiai

Niekada nenudega, patamsėja nedelsiant

Pradinėse stadijose odos vėžys, specialaus išsilavinimo neturinčiam žmogui, gali būti sunkiai atpažįstamas. Todėl ankstyvai diagnostikai svarbūs savistabos įgūdžiai - bet kurios formos odos vėžio, melanomos ar nemelanominių (bazaliomos ir plokščialąstelinio vėžio) navikų ankstyva diagnostika remiasi, visų pirma, vizualiniais kriterijais.

Nemelanominiam odos vėžiui pradinėse stadijose yra būdingos įvairaus dydžio pleiskanojančios rausvos dėmės (makulės). Jei šios dėmės savaime neišnyksta per 2-3 mėn., reikia įtarti onkologinį susirgimą.

Melanomos pradžiai yra būdingas esamo ar naujai atsiradusio apgamo kitimas (evoliucija), kuris apibūdinamas ABCD, ankstyvai melanomai būdingais kriterijais (Friedman RJ ir bendraautor., 1985), smulkiau aprašytais šiame tinklalapyje ir pavaizduotais žemiau esančiame Paveiksle 3.

Paveikslas 3

Melanomos atveju tai ABCD (Friedman RJ ir bendraautor., 1985) kriterijai, smulkiai aprašyti šiame tinklalapyje ir pavaizduoti žemiau esančiame Paveiksle 3
Melanomos atveju tai ABCD (Friedman RJ ir bendraautor., 1985) kriterijai, smulkiai aprašyti šiame tinklalapyje ir pavaizduoti žemiau esančiame Paveiksle 3

 

  Savistabos principai

1. Dauguma odos navikų progresuoja lėtai, todėl savistabos periodiškumas yra trys mėnesiai.

2. Pastebėjus bet kokį naują odos naviką, savaime neišnykstantį per 2 - 3 mėn.,  reikalinga specialisto,  dirbančio odos navikų diagnostikos ir gydymo srityje, konsultacija ir dermoskopinis tyrimas, reikalui esant, biopsija.

3. Savistabai reikia:

          Kantrybės

           Gero apšvietimo

           Dviejų veidrodžių (rankinio ir žmogaus ūgio dydžio veidrodžių)

           Dviejų kėdžių ir plaukų džiovintuvo

Apžiūrima galvos-kaklo sritis, naudojantis vienu ar dviem veidrodžiais. Galvos plaukuotos dalies apžiūrai pasitelkiami veidrodžiai ir plaukų džiovintuvas.

  Apžiūrima rankų oda ir panagės.

  Kamieno (krūtinės, nepamirštant odos po krūtimis, pilvo, nugaros) odos apžiūra.

  Kojų odos apžiūra, nepamirštant panagių, padų, tarpupirščių.

Ypatingas dėmesys atkreipiamas į displastinius apgamus (atitinkančius ABCD kriterijus): jie analizuojami remiantis vizualiniais ABCD kriterijais. Apgamų vieta ir kt. charakteristikos pažymimos savistabos schemoje.

Svarbu atsiminti, jog visi naujai atsiradę ir savaime neišnykstantys odos navikai, gali būti piktybiniai,todėl remkitės ne nuosava, o vieno, ar kelių specialistų nustatytą diagnozę .

©  Dr. Laimonas Jazukevičius, 2010