Bendra informacija
    Diagnostika
    Gydymas
    Varia
 
 
 
Plokščialąstelinio vėžio prognozė

Plokščialąstelinį vėžį diagnozavus ankstyvoje stadijoje, išgydyti pavyksta apie 94-99% pacientų. Atokios metastazės (naviko išplitimas vidaus organuose, kauluose ir kt.) pasitaiko retai: 2-7% pacientų, o 5-erių metų išgyvenamumas tada nesiekia 10%.

Nepalankūs prognostiniai faktoriai

Lokalizacija:

Nepalanki yra išorinės ausies ir lūpų lokalizacija: recidyvų skaičius siekia 14%, o metastazių kaklo ir paausio seilių liaukos limfiniuose mazguose iki 11-14%. Plokščialąstelinis vėžys kartais išsivysto nudegiminiuose randuose,  („ulcus Marjolini“) ir pasižymi labai agresyvia klinikine eiga, metastazuoja 18-38% atvejų.

Naviko dydis

Navikai, mažesni už  2 cm, metastazuoja 1.4%, o didesni – 9-13% atvejų.

Invazijos gylis

Plokščialąsteliniam vėžiui lokalizuojantis kamiene ar galūnėse, recidyvų skaičius tiesiogiai priklausys nuo naviko invazijos į odą gylio: didžiausias, kai invazija >4 mm – navikas lokalizuojasi hipodermyje (paodiniame riebaliniame sluoksnyje). Jei naviko invazija nesiekia 2 mm, metastazavimo atvejai reti, 2-6 mm invazijos atveju metastazavimas siekia 4,5%, o gilesnės nei 6 mm invazijos atvejais – 15%.

Naviko matmenys:

Jei plokščialąstelinis vėžys <1 cm, išgydyti pavyksta 99,5% , o navikui esant >3 cm – tik apie 60% pacientų.

Naviko diferenciacija

Pacientų, sergančių nediferencijuotu plokščialąsteliniu odos vėžiu, mirtingumas  yra 5-20% didesnis, lyginant su gerai diferencijuotais navikais.

Perineurinė invazija

Pasitaiko 2,4-14% pacientų, būdinga galvos-kaklo srities navikams. Tai odos plokščialąstelinio vėžio plitimas išilgai nervų, pasireiškiantis skausmais, paralyžiumi ir kt. Perineurinės invazijos atvejais lokalių recidyvų skaičius siekia 47%, o metastazuoja 35% navikų.

Imunosupresija

Pacientams po transplantacijų plokščialąstelinis odos vėžys išsivysto 18-36 kartus dažniau, lyginant su įprastais populiaciniais rodikliais.

 

©  Dr. Laimonas Jazukevičius, 2010